Regensburg se česky řekne Řezno
Regensburg, tedy Řezno, má dlouhou a pohnutou historii. Býval tady římský vojenský tábor, v roce 739 zde vzniklo biskupství, v devátém století byl sídlem východofranckého krále Ludvíka Němce. Ano toho, co se rozhodl přistřihnout křídla velkomoravskému knížeti Rastislavovi. Poprvé to "pevnost nevýslovná" zvládla, podruhé zastihl Ludvík Rastislava na Děvíně a donutil ho se mu podrobit. O tom teď píšu v připravované knize Kde máš bráchu, Metude? Tady v Řezně se později konal soud nad Rastislavem. To když ho Svatopluk zajal a předal Ludvíkovi. Rastislav byl odsouzen k smrti, Ludvík mu však udělil milost. To znamenalo, že ho nechal oslepit a pak zavřel do dnes už neznámého kláštera. Pokud druhého Metuda dopíšu a pustím se do třetího, bude to tam.
Ve dvanáctém století (1135 – 1146) postavili v Řezně přes Dunaj kamenný most dlouhý přes tři sta metrů. Byl vzorem pro řadu středověkých mostů, včetně Juditina mostu v Praze. Má šestnáct oblouků. Každý pylon stojí na malém ostrůvku, ty ostrůvky se tam ovšem přidaly později (v roce 1687). Díky nim se však výrazně snížil průřez řeky a pod a za mostem vznikaly vířivé proudy. Proto byly později tyto umělé ostrůvky zmenšeny. Do Řezna jsem se chtěl podívat hlavně kvůli mostu. Dlouho jsem se k němu chystal, povedlo se to až teď. A vůbec mě nepřekvapilo, že most není jedinou místní atrakcí.
Katedrála svatého Petra se začala stavět v roce 1250, její stavba se protáhla do roku 1595. Věže jsou ovšem ještě pozdějšího data 1859 – 1869.