google17b54e2e9a89aead.html

Lavina

11.01.2024
V prosinci bylo sněhu poskrovnu
V prosinci bylo sněhu poskrovnu

Před měsícem jsme byli lyžovat ve Squaw Valley. V roce 1960 se tady konaly zimní olympijské hry, jak si možná někteří vzpomenou. Ono už se to tak však nejmenuje, oficiálně jsou to dnes Palisades Tahoe.  V prosinci jsme tady byli na týden, jezdilo jen pár liftů a ani moc sjezdovek nebylo otevřených. Takže nahoru vyjet s Red Dog a dolů po modré Champs Elysees a černé Red Dog Face. Na začátku sezóny člověk nemůže očekávat žádné zázraky. Na Red Dog Face si člověk může odrovnat koleno i v prosinci, takže soupis poranění nalezených magnetickou rezonancí je pak hodně dlouhý. A po měsíci šok. Kousek od místa, kde jsme jezdili a kde to v prosinci na ježdění ještě nebylo, se včera o půl desáté ráno utrhla lavina a zabila šestašedesátiletého lyžaře a tři další zranila. Přesněji v místech GS Gully, kterou obhospodařuje sedačka KT-22. Černá sjezdovka, k mání je tam i několik  dvojitých černých, tedy se dvěma černými kosočtverci. V celém Squaw Valley zavládlo zděšení. Lavina na začátku ledna? Nemůže se utrhnout i někde jinde? Provoz na všech liftech a vlecích se okamžitě zastavil, co kdyby. Dnes už se zase lyžuje, jen lift KT-22, který vyhrál hlasování a byl prohlášen za nejlepší v celých USA, zůstává zavřený.

S lavinou jsem měl vloni trochu problém. Zrovna jsem totiž psal knihu Vítej u nás, Metude! A tam jsem zařadil i lavinu, která na začátku zimy smete mnicha Wilibalda. Něco takového jsem prostě potřeboval, aby se v pokračování, které píšu teď, choval Wilibald na rozdíl od jiných franckých misionářů vstřícně vůči Soběkovi a Medvědovi, a tak bude tedy vycházet i s Konstantinem a Metodějem. Osobní zkušenost a vděk za záchranu vlastního života je bezpochyby důležitá, to chování ovlivní. Moravští poslové se v knize vracejí z neúspěšné výpravy do Říma, kde papež nevyhověl žádosti knížete Rastislava a nedal vzniknout moravskému biskupství. Poslové vystoupí do brennerského průsmyku a krátce nato je zasáhne lavina. Ze souvislostí vyplývá, že jde o začátek zimy, takže lavina? Přes pochyby jsem nakonec lavinu nechal, po sněhové bouři přišlo oteplení, tak snad se mi čtenáři nevysmějí. Pravidla hry určuji já, takže neobvyklé věci se stát mohou, zapovězené jsou pouze věci nemožné. Po včerejšku snad ta moje lavina nebude znít moc nepravděpodobně.

Lavina ve Squaw Valley, tak dobře Palisades Tahoe. Dobroserům nějak vadila ta Squaw, co kdyby se Indiáni urazili. Zatraceně to připomíná studenou Němku u Cimrmanů, kyvadlo se přešouplo na druhou stranu k politické korektnosti. Jenže ono to tak zůstane, takže se v Americe chodí na restroom a ne na toaletu, to je snad změna už z devatenáctého století. Opravdu? Chci si to ověřit, ať tady neplácám nesmysly, a tak zadám do Googlu restroom a toilete. Jako výsledek mi vyleze obrovská nabídka záchodových mís.

Zpět k lavině. V dobách mého mládí bylo Československo vzhůru nohama, když v Tatrách zasypala lavina půlku třídy, co zde byla na lyžařském výcviku. Na Štrbské pleso se jezdilo dál, bude zajímavé, jak včerejší lavina ovlivní lyžování kolem Lake Tahoe. Občasné brblání na "kalifornský cement" sotva ustane a ostatní resorty zřejmě pofrčí dál. Včetně Kirkwoodu, i když se nad silnicí číslo 88 musí čas od času odstřelit potenciální laviny. Palisades Tahoe se budou pár let slabší nátury vyhýbat, ti co rádi adrenalin ho budou naopak vyhledávat, zejména GS Gully, kde lavina spadla. Palisades přijde se slevami a tragedie bude za pár let jen smutnou vzpomínkou. Což mi připomíná, že jsme v prosinci nevyjeli všechny zakoupené jízdy. Máme čas do konce března, uvidíme co dovolí koleno.

googlea700b7344376c5d4.html