google17b54e2e9a89aead.html

Iniciály

13.09.2023

Příprava knihy "Vítej u nás, Metude!" pokročila do další fáze. Stránky teď dostávají svou podobu. Mám rád knihu Zrzavý Orm a líbilo se mi v ní, tedy v mém starém, dnes už skoro salátovém vydání, jak kapitoly začínají výraznými iniciálami. Co kdybychom měli pěkné iniciály i v Metodějovi? Grafik použil na první literu extra font a výsledek byl dobrý, iniciála oko opravdu přitáhne a navodí příjemný pocit.

Evženie, která zkrášlila knihu šestnácti ilustracemi, připustila, že iniciály vypadají v knize dobře. Jenže kniha se odehrává v devátém století a ty přitažlivé iniciály jsou pěkně secesní. Časově jsou tedy úplně jinde. Byl jsem nerad, ale musel jsem připustit, že je to pravda. Zkusili jsme jednodušší iniciály. Ty sice neměly s Noveau Art nic společného, ale taky oko moc nechytily. Co tak najít na webu nějaká středověká písmena, která by se dala použít? Na webu je všelijakých písmen spousta. Jenže všechna v secesním stylu nebo aspoň tento styl připomínající. Tu a tam jsem našel obrázky ze středověkých kronik a listin, kde byla vyvedená iniciála, jenže ta byla obvykle doplněna bohatými miniaturami. Navíc šlo o jedno jediné písmeno.

Napočítal jsem, že v celé knize začínají kapitoly celkem jedenácti písmeny. Kdybychom dali dohromady řekněme čtyři pěkné iniciály, pak by se úvodní věta dala upravit tak, aby začínala některým z oněch čtyř písmen. Teoreticky by mohlo být písmeno jedno a tomu by se pak musely přizpůsobit všechny úvodní věty kapitol. Ale pak by to bylo jako ten text lidové slovesnosti, co koloval kdysi ve strojopisných kopiích, kde každé slovo začínalo na p. Věta "Pepa přehnul pannu přes postel." Vám asi dává docela dobrou představu o celém textu.

Už jsem si zoufal, když jsem našel na webu kousek starého textu s iniciálou E, kde to E bylo sestaveno z několika rybích tělíček. To je ono! Ze dvou rybek by se daly sestavit všechna písmena abecedy. A nemusely by to být nezbytně ryby. Když v knize hraje Soběk na píšťalu, mohla by se dát písmena sestavit z píšťalek. Anebo něco jiného podlouhlého. Třeba dýka by se taky dala použít. Evženie souhlasila, mínila ovšem, že těch možností je víc. Blíž je však nespecifikovala.

Ráno jsme dostal emailem sadu písmen- iniciál. To je ono! Písmena jsou mrkavá, chytí oko, přitom se svým vzhledem nijak neperou s devátým stoletím, ale naopak tam perfektně zapadnou. Nakonec z ukázky nahoře můžete posoudit sami, jestli nekecám. A abych se přiznal, to R, kde sekyrka usekne dva kousky větve, které ji doplní do písmenka, to mě upřímně rozesmálo. S takovou si tu knihu budou lidi nakonec kupovat ne ani tak, aby si početli, ale aby si prohlíželi obrázky a malovaná písmenka.

googlea700b7344376c5d4.html