Notre Dame
Kostelů a katedrál Notre Dame je ve Francii spousta. Když se však řekne Notre Dame a je to všecko, pak jde samozřejmě o Notre Dame v Paříži. Už jsem se tam chystal dlouho. Rick Steves vytvořil audioprůvodce, už jsem si ho nahrál, abych se s ním v katedrále orientoval snáz a pic ho. Notre Dame začala hořet. Snad zkrat v elektrice, snad cigareta. Šok. Už vím, jak lidi musel vyděsit požár Národního divadla.
Nejdřív jsem chtěl Paříž vynechat. Pro turisty, kteří se starají sami o sebe, nejsou velká města moc příjemná. Jenže Paříž je Paříž. A v dnešní době se dá spousta věcí vyřídit online. Vstupenky do Sainte Chapelle, hotel, parkování. V Paříži je metro, netuším, jak koupit jízdenky, ale to se snad zvládne na místě. Parkovat by se sice dalo někde na ulici, ale radši do nějakého parkovacího domu. Auto s cizí značkou by mohlo budit nežádoucí pozornost. Zaplatím parkování na pár dní, po příjezdu se mám hlásit v kanceláři. Očekávám budku, ale to jsem moc velký optimista. NIkde nic, barák se opravuje. Na slevu z parkovného můžu zapomenout, ale jsou horší věci v životě. Velké kufry necháme v podzemí v zaparkovaném autě, vezmeme si jen kufříky carry-on. Sejdeme dolů do metra. U prodejního automatu trpělivě čekáme, až si zakoupí lístky rodina před námi. Moc jim to nejde. Nakonec to vzdám, o kus dál je živý úředník, koupím lístky tam. S jedním přestupem jsme za chvíli na náměstí Bastilly, hotel je za rohem. Do večera ještě zbývá chvilka, vyrazíme tedy k Notre Dame.
Notre Dame je na ostrově Ile-de-la-Cité. Na internetu jsem se dočetl, že opravy po požáru probíhají víc než zdárně, že bychom se snad mohli podívat dovnitř? Ne, otevřeno bude až v prosinci. Tak aspoň zvenku, pro návštěvníky je před portálem postavena dřevěná tribuna. Tady si můžeme sednout a kochat se. Portál ozdobený sochami požárem moc neutrpěl. Za francouzské revoluce to bylo horší. Nahoře je dlouhá řada starozákonních králů. To jsou určitě francouzští králové! My jsme republika, pryč s nimi! Anebo jim aspoň urazíme hlavy! Ty hlavy se časem našly, aspoň některé, někdo je posbíral a ukryl. Dnes jsou vystavené v Musée Cluny.
Králové už zase mají podobně jako apoštolové v Porta Coeli svoje hlavy. Ta královská řada je poměrně dost častá výzdoba průčelí u katedrál a kostelů. V evangeliu podle Lukáše se totiž píše, že Josef s Marií šli do Betléma kvůli sčítání obyvatelstva, protože Josef byl z domu Davidova. Jak to po tisícovce let věděl, ponechám stranou. První tedy bývá v řadě Davidův otec. Anglicky Jesse. Znám pouze Jesseho Jamese, jak je to jméno česky? Aha, Izai, alespoň podle Bible kralické. Takže Izai, David a další a další králové. Pod nimi pěkná roseta. V tympanonu Poslední soud. Vážení dušiček na vahách, satan se pokouší podvádět a chce stahovat misku s hříchy dolů. Doleva odcházejí ti šťastnější do ráje, vpravo si odvádí hříšníky ďábel do pekla.
V prosinci snad bude Notre Dame znovu otevřená a přístupná. Na začátku se dají čekat dost velké návaly, ale asi se sem budu chtít podívat ještě jednou.