Katedrála v Laonu
Raně gotická katedrála ve francouzském městě Laon byla dokončena v padesátých letech třináctého století. Na rozdíl od většiny gotických katedrál není loď tvořena třemi ale čtyřmi vrstvami: vlastní loď, galerie, triforium a "clerestory". Hledal jsem český výraz pro clerestory, ale nebyl jsem moc úspěšný. Překlady na internetu uvádějí ochoz, světlík. Clerestory window se může česky říct jako bazilikální okno. Zajímavý výraz je glazura, vysvětlení dává smysl, jenže já znám glazuru jako něco úplně jiného. Ale třeba architekti a historici umění jen mávnou rukou, že přece termín glazura je už desítky let zaužívaný. Pro všechny případy zkusím popsat: clerestory/glazura je vrchní část kostela/katedrály těsně pod klenbou, kde už jsou jen okna a nic víc.
Ta galerie je poněkud neobvyklá, u většiny gotických katedrál chybí. Spekuluje se, že byla užitečná v dřívějších dobách, kdy tam mohli přespat poutníci. Docela zajímavá je sochařské výzdoba, Nahoře ve věžích jsou například sochy koz, jaký k tomu byl důvod dnes už nikdo neví. Výrazy některých tváří mi přijdou až komické, nejspíš to tak kameník chtěl a biskup nic nenamítal.
Biskup sídlil v Laonu už od konce pátého století. Není moc jasné jak, vypadala první katedrála. Stavba z desátého a jedenáctého století vzala za své během povstání měšťanů v roce 1112, tehdy přišel o život i biskup. Současná katedrála stojí na stejném místě. S její stavbou se začalo v šedesátých letech dvanáctého století, kdy byl postaven presbytář a část transeptu. Na začátku třináctého století, když biskupství získalo svůj vlastní kamenolom, přišel presbytář strhnout a postavil se nový, hezčí a hlavně delší. Na rozdíl od většiny katedrál nekončí apsidou ale rovnou zdí. Z plánovaných sedmi věží postavili jich jen pět.
Za francouzské revoluce přišla katedrála o svůj status, protože biskupství bylo zrušeno, od roku 1802 jde vlastně o farní kostel. Přesto se zde v devatenáctém století významně pracovalo, především se zajistily věže, aby nespadly a přidaly a upravily se "flying buttresses".