google17b54e2e9a89aead.html

NAC 2013

29.12.2013

Do Dallasu jsem se přihlásil na North America Cup 2013 ještě před rozhodnutím o operaci druhého implantátu. Je to velký celoamerický turnaj, pro veterány třikrát do roka. V pátek budu šermovat kord v kategorii veteránů 60 - 69 let, v sobotu bych se rád podíval na Dealey Plaza, kde byl před půl stoletím zastřelen president Kennedy.

V pátek začínáme v poledne. Moje skupina má sedm šermířů, budu šermovat šest utkání. Vzhledem k nachlazení se záměrně předem nerozšermuji. Můj první soupeř je z těch, co žijí šermem. Pravidelně dělá rozhodčího na velkých turnajích, na kord šedesátníků se převléká do bílého. Jeho syn tady šermuje taky. V Millwaukee mě vloni porazil, nesmím to s ním uspěchat. Nespěchá ani on. Nejdřív se zasáhneme oba, měl jsem trochu kliku, pak mi zaútočí na nohu. Zásah necítím, ale světlo svítí. Prohrávám 2: 1 a to je i konečný výsledek. Další soupeř toho moc v prvním utkání nepředvedl a snad bych ho měl porazit. Vedu 4: 1, pak on zaútočí, já vykryju a odbodnu. Díky operaci mám problémy se stabilitou a udělám pak krok stranou mimo planš. Rozhodčí zásah neuzná, i když v době zásahu jsem byl na planši, takže by měl platit. Ale vedu 4:1, soupeře mám na lopatě, tak se přece nebudu hrdlit o každý zásah. Prohraju 5:4.

Naštvu se, ale trochu jinak než obvykle. Bez emocí a soustředěně. Nejdřív to odnese Joe, se kterým jsem si ráno dobře pokecali. Šermuji trpělivě, beze spěchu. Vedu o jen o jeden zásah a výsledek je otevřený. Jenže čas pracuje pro mě a Joe to ví. Nezbývá mu než útočit a já využívám jeho chyb.

Další můj soupeř je takylevák Darryl Taylor. Nedávný turnaj šedesátníků v Renu vyhrál. Tady je jasným favoritem. Já nesmím na něj v žádném případě zaútočit, Darrylovy předbody přicházejí včas, pokud nepotlačím svůj sklon k útočení, prohraju s nulou. Skore 0:0 Darrylovi nevyhovuje a zkusí to útokem. Strčím tam čepel a vedu 1:0. Pak si dáme dubl a pak po jednom zásahu. Vedu 3: 2 a do konce zbývá 22 vteřin. Bude to dlouhých 22 vteřin. Darryl tlačí, takhle mě dostane z planše, musím přidat na agresivitě. Daryl ustoupí a číhá. Jak jdu dopředu, uvidím v jeho obraně díru a zkusím to. Na tohle Darryl čeká a předbodem vyrovnává. Devět vteřin do konce. Skóre se však nezmění a losuje se priorita. Vyhrávám los. Pokud nepadne v příští minutě zásah, vyhrál jsem. Darryl musí útočit, já dopředu nepůjdu. Občas se hodí překvapit soupeře útokem, ale ne v tomhle utkání. Darryl to zkouší všelijak a pak zaútočí přímým útokem do kvarty. Vykryju a odbodnu. Vítězím 4:3.

Čekají mě ještě dva soupeři, s žádným nespěchám. Vedu jen těsně, ale čas se krátí a nutí soupeře útočit. A dělat chyby. Skóre je v obou případech jasné. Se čtyřmi výhrami ze šesti utkání jsem po základních skupinách desátý.

V první eliminaci mám volno, protože desítka má šermovat s neexistující pětapadesátkou. V druhé eliminaci mám proti sobě třiadvacítku. Vidím ho poprvé a celkem pohodlně vyhrávám 10: 5. Z celého utkání si však pamatuju jen jediné: při zkoušce zbraní jsem s rozhodčím prohodil pár slov a on mi sdělil, že jeho maminka byla z Nových Zámků.

S Gypsym Gelnawem jsem šermoval dvakrát. Poprvé v dobách turnaje Sierra Nevada Open v Chicu, to mě porazil 5:0. Podruhé v San Jose na turnaji Bay Cup 3:0. Tehdy jsem si dal záležet, abych nedostal pět zásahů a ta nula mi tolik nevadila. Tehdy jsem mu řekl, jak je jeho přezdívka v řadě zemí politicky silně nekorektní. Gypsy jen mávl rukou: "Já teď žiju takovým cikánským životem, takže ta přezdívka sedí." Takže teď potřetí. Ale porazit Gypsyho? Nemám v repertoáru nic, čím bych ho mohl vyvést z konceptu, bude to těžké. Šermuje se většinou na Gypsyho polovině, ale mám se na pozoru a neútočím. Gypsy je dost pohyblivý, zkrátí menzuru a než stačím cokoliv udělat, prohrávám 1:0. Pak minutu nepadne zásah a rozhodčí podle pravidel o pasivitě ukončí první tříminutovku a bez přestávky přejdeme do té druhé. Dostanu druhý zásah a pak zase minutu nic. Podle pravidel se posuneme do poslední minuty a losuje se priorita. Vyhraje ji Gypsy. Když utkání skončí nerozhodně, vyhrál on. Mám tedy 60 vteřin, abych mu dal tři zásahy. Teď se láme chleba a já nemohu neútočit. První útok mi Gypsy vykryje a odbodne, vede 3:0. Druhý útok připravím lépe a vím, že dojdu. Gypsy tentokrát nekryje, jen mi strčí do útoku čepel. Je z toho dubl a skóre 4:1. Nevzdávám se a zkusím to znovu, tentokrát je Gypsyho předbod včas a prohrávám 5:1. Gypsy mě kordem pozdraví, já pozdrav vracím. Sundáme si masky a rozhodčí na nás vytřeští oči. Do konce chybí ještě patnáct vteřin. To máme patnáct vteřin jen tak chodit po planši a nic? Já jsem zkusil všechno, co umím a nefungovalo nic. "Good luck, Gypsy!"

Darryl nasazený jako devítka spadl po prohře na sedmnácté místo a já se posunul na to deváté, tedy první místo bez medaile.